nacházíte se:Národní důmUDÁLOSTI

České doteky hudby

Mezinárodní hudební festival - 17. ročník

 

HUDEBNÍ POHÁDKY DĚTEMpohadky detem

26. 12. 2015 – sobota – 15.00

Národní dům na Vinohradech – Majakovského sál

Virtuosi Pragenses Orchestra
Jan Chalupecký – dirigent
Saša Rašilov – recitace

Leopold Mozart (1719–1787): Dětská symfonie (výběr)
Václav Trojan (1907–1983): Císařův slavík, svita z hudby k filmu (výběr)
Vadim Petrov (*1932): Nokturno in G
Sergej Prokofjev (1891–1953): Péťa a vlk, symfonická pohádka pro děti, op. 67

 

Dětskému posluchači je v posledních letech věnována stoupající pozornost. Rodinné koncerty, důležitá součást koncertního života, nabízejí rozmanitá díla nejvyšší umělecké kvality.

Dětská symfonie je připisována Leopoldu Mozartovi. Jedná se o půvabné dílko spojené se světem dětských lidových nástrojů, oblíbených kolem poloviny 18. století v okolí rakouského Berchtesgadenu. Ze sedmivěté skladby se hrají zpravidla tři části. Malé i velké posluchače jistě potěší různé hudební „ptactvo“ (kukačka, křepelka), řehtačky, bubínky, trumpetky atd., které zaznívají v první z nich.

Václav Trojan se inspiroval folklórem i různými historickými epochami. Jeho hudba se vyznačuje širokým žánrovým rozpětím a smyslem pro modernost i srozumitelnost. Je znám také díky spolupráci s tvůrcem animovaného filmu Jiřím Trnkou. Hudba k filmu podle pohádky Hanse Christiana Andersena dosahuje takových kvalit, že obstojí i beze slova a obrazu. Zatímco Žabák je parádní příležitostí pro pozounistu, v části Slavíkův koncert dominují sólové housle.

I dnes je možné potkat skladatele, který dokáže svou hudbou oslovit všechny generace. Stále aktivní Vadim Petrov, populární autor hudby k Pohádkám o krtkovi nebo Krkonošským pohádkám, má však na svém kontě více než 1.400 titulů symfonických i komorních skladeb, televizních a rozhlasových inscenací, atd. Jeho konejšivé Nokturno in G (1974) je letošním top hitem proslulé Zpívající fontány v Mariánských lázních.

Hudební pohádka Sergeje Prokofjeva Péťa a vlk patří k těm dílům, které by měl poznat každý, kdo se obává tzv. „vážné“ hudby. Se záměrem seznámit děti s jednotlivými nástroji orchestru (flétna, hoboj, klarinet, fagot, lesní roh, housle, tympány) zhudebnil autor v r. 1936 příběh chlapce, který s několika zvířátky přelstí zlého vlka.

 

Dasha SYMPHONY dasha

29. 12. 2015 – úterý – 19.00

národní dům na vinohradech – majakovského sál


DASHA zpěv
MOONDAnCE OrchestrA Martina Kumžáka
Skupina Pajky Pajk
KOMORNÍ filharmonie PARDUBICE

Empire State of Mind, Sway, Najednou, Don’t You Worry ‘Bout a Thing, Modlitba, Get The Party, Started, It Is You I Have Loved, Palladio, Adagio, Sunny, Fields of Gold, Symbol žen, Get Here, Mercy, Řeka lásky, Fantasy

 

Je dost nepravděpodobné, že by někdo – a nemusí to být zrovna pravidelný návštěvník koncertů vážné hudby – nikdy neslyšel Moondance Orchestra Martina Kumžáka. Je možné, že přeslechl jeho jméno, když jej Marek Eben představoval při některém z televizních večerů taneční soutěže Stardance, k jejíž první řadě v roce 2006 jeho leader tento orchestr založil. Vznik orchestru Kumžák vysvětlil následovně: „Oslovil jsem své dávné spoluhráče a kamarády ze studiových spoluprací nejrůznějších projektů, z jazzových formací Kontraband, Dub Be Bop, Svengali, atd. Dále pak z muzikálových produkcí Jesus Christ Superstar, Vlasy, Hamlet, Rusalka a z kapely Pajky Pajk, která doprovázela většinu soutěží Superstar v televizi Nova“.

A o tom, že program, sestavený z českých a světových hitů pro Dagmar Sobkovou, známou pod uměleckým jménem Dasha, která právě s Moondance Orchestra i na Stardance vystupovala a pro další spřízněné hudebníky Pajky Pajk, kteří spoluúčinkují s Dashou při jiných příležitostech a pro Pardubickou komorní filharmonii – činí z večera další z atraktivních symfonických projektů, které byly v poslední době úspěšné (např. unikátní hudebně-vizuální „Symphonic Queen“, 2013). Není pochyb, že i v panoramatu MHF České doteky hudby bude jedním z těch nejzajímavějších. Wykrentova Řeka lásky, Albinoniho Adagio či Stingovy Fields of Gold - to jsou melodie, které si můžete zpívat i při vánoční atmosféře. Profesionalita Dashy a celého souboru jsou vrcholnou zárukou jedinečného zážitku z tohoto večera.

 


Provozováno na m@gnetpro